Kılıçoğlu Alaturka Kiremit

Alaturka

Nostaljiyi yaşamak isteyenlere...

Özellikle restorasyonlarda kullanılan tarihteki en eski kiremitlerden biri olarak bilinen Alaturka Kiremit yenilenen kenetli tasarımı ile çatılardaki estetiği uzun yıllar koruyor. Tasarımı ve patenti tamamen Kılıçoğlu’na ait olan Kılıçoğlu Alaturka Kiremit benzer ürünlere göre kenetli yapısıyla fark yaratıyor.

Mikrokil Teknolojisi ile pürüzsüz ve yüksek dayanıma sahip olan Alaturka Kiremidin iki yanında bulunan özel parçalar ile çatıda kiremitlerin kayma problemine çözüm getiriyor. Bu parçalar Alaturka Kiremitte kenet görevi görüyor. Patenti Kılıçoğlu’nda olan yeni Alaturka Kiremitteki bu yan parçalar çatıda kiremitlerin birbirine tutunmasını sağlarken ustalara da uygulamada kolaylık sağlıyor. Yeni tasarımı ile Kılıçoğlu Alaturka, bina restorasyonlarında yıllara meydan okumuş yapıların orjinal dokusunu koruyarak ömürlerine ömür katıyor.

Kılıçoğlu Alaturka Kiremit

Teknik Özellikler

Boyutları : 16x19x41cm (±%2)
Ağırlık : 3000gr (±100gr)
Sarfiyat : 28 adet/metrekare
Mukavemet : 400 Kgf (±20kgf)

Alaturka Kiremit Üstünlükleri

  • 1- Her iki yanına eklenen parça ile uygulama ve kayma problemine çözüm getirilmiştir.Bu parçalar Alaturka Kiremitte kenet görevi üstlenmektedir.
  • 2- Kanal yapısı olmadığından özellikle yuvarlak çatılarda esnek döşeme avantajına sahiptir. Nostaljik bir kiremittir özellikle restorasyonlarda tercih edilmektedir.
  • 3- Çivi delikleri su almayacak şekilde dizayn edilmiştir.
  • 4- Pürüzsüz yüzeyi toz kir tutunmasını zorlaştırmaktadır.
  • 5- Geniş kavisiyle çatının genel dokusunda daha derin dalgalı ve estetik bir görünüm yaratılmıştır.
Kılıçoğlu Alaturka Kiremit Kılıçoğlu Alaturka Kiremit

Kiremit Uygulamaları

Kılıçoğlu Alaturka Kiremit
  • 1. Alaturka kiremitte çıtalar sıcak çatılarda - İZOÇATI kullanılması durumunda - yandaki kesitte görüldüğü gibi önce alttaki kiremitleri sabitlemek için akstan aksa 33,6cm ara ile 2,2 veya 2,5 cm. yüksekliğinde yatay çıtalar çakılır. Üzerine saçak hattına dik olarak üst kiremitleri sabitlemek ve kiremitlerin sağa-sola kaymasını engellemek için düşey çıtalama yapılır.
  • 2. Düşeyde iki çıta arası akstan aksa mesafe, çıta kalınlığı 5 x 5 cm olduğunda 16,5 veya 17 cm olmalıdır. Çıta genişliği 2,5 cm ve yüksekliği 8 cm olduğunda iki çıta arası mesafe 22 cm olmalıdır .
  • 3. Soğuk Çatılarda üstteki çift çıtalamadan önce ve kiremit altı su yalıtımından – Çatıser’den - önce su yalıtım örtüsünü korumak için saçağa dik 2,2 veya 2,5 yüksekliğinde yoğuşma çıtalarının monte edilmesi gerekir. Bu düşey çıtaların üzerine su yalıtımı serildikten sonra ilk maddedeki çift çıtalamaya geçilir.
  • 4. Döşemeye saçaktan başlanır. Alttaki kiremitler, dar çaplı ağızları saçağa bakacak şekilde, üstteki kiremitler ise saçak tarafına geniş ağızları bakacak şekilde dizilir. Dizilişte kiremitlerin birbiri üzerine 8 cm çıkmasına dikkat edilmelidir. Tüm kiremitlerin çivi, vida, kanca veya tel ile çıtalarla sabitlenmelidir.
  • 5. Kiremitler mertek üstü çatı kaplaması ( tahta veya OSB gibi kesintisiz kaplama) üzerine döşendiğinde kiremit altlarının havalandırılması şarttır. Havalandırma yapılmayan kiremitlerin alt yüzeylerinde, yoğuşmadan dolayı deformasyon oluşabilir. Kiremit altında havalandırma sağlamak için soğuk çatılarda 50 cm. arayla düşey çıtalama işlemi yapılır, sıcak çatılarda ise kanallı izoçatı ısı yalıtım levhası kullanılmalıdır. Kiremit altında havanın sirkülasyonunu tamamlayabilmesi için mahya altlarında buhara açık izolasyon bandı kullanılır.
Kılıçoğlu Alaturka Kiremit Kılıçoğlu Alaturka Kiremit

Referanslar

Aksesuarlar

Havalandırma Sistemleri Kılıçoğlu Havalandırma Sistemleri

Universal Havalandırma

Kılıçoğlu Universal Havalandırma
Kılıçoğlu Mahya Kılıçoğlu Mahya

Akdeniz Mahya

Kılıçoğlu Akdeniz Mahya
Boyutları : 23x43cm (±%2)
Ağırlık : 3550gr (±100gr)
Sarfiyat : 3 Adet/metre

Kılıçoğlu Mahya

Kılıçoğlu Mahya
Boyutları : 22/26x43cm (±%2)
Ağırlık : 3800gr (±100gr)
Sarfiyat : 3 Adet/metre
Kılıçoğlu İlk Mahya Kılıçoğlu İlk Mahya

Kılıçoğlu İlk Mahya
Boyutları : 24x43cm (±%2)
Ağırlık : Ağırlık3850gr (±100gr)

Kılıçoğlu 3 Yol Mahya (2 Geçişli)

Kılıçoğlu 3 Yol Mahya
Boyutları : 23x18,5x23cm
Ağırlık : 4755gr

Kılıçoğlu 3 Yol Mahya (3 Geçişli)

Kılıçoğlu 3 Yol Mahya
Boyutları : 19x22x23cm
Ağırlık : 5000gr

Belgeler

Ürünümüzün performans beyanı(CE Belgesi) ve TSE belgesi aşağıdadır.